Rüzgar Enerji Santrallerinde çalışacak ekip arkadaşları arıyoruz. Detaylar için açık pozisyonlar menümüzü inceleyin.

Açık Pozisyonlar
İş ve Staj Başvurusu
Yaban Hayatı Uzmanı / Kuş Gözlemcisi

Pozisyon: Yaban Hayatı Uzmanı / Kuş Gözlemcisi

Çalışma Şekli: Tam ve Yarı Zamanlı

İşveren: KAB Ekoloji Danışmanlık, Araştırma ve Eğitim A.Ş. veya Enerji Şirketi

 

Genel Nitelikler ve İş Tanımı

KAB Ekoloji, yenilenebilir enerji projelerine biyoçeşitlilik araştırmaları konusunda uzmanlaşmış bir danışmanlık firmasıdır. Yurtiçi ve yurtdışında 60’tan fazla rüzgâr santrallerinde inşaat öncesi değerlendirmeleri ve işletme dönemi izleme çalışmaları yürütmüş, Türkiye’deki kuş geçişinde türbin durdurma, inşaat sonrası kuş ve yarasa zaiyatı izlemesi, kuş ve türbin çarpışma riski analizi ve akustik kuş yarasa izlemesi gibi konularda ilklere imza atmıştır. Hem IFC ve EBRD hem de DKMP standartlarında raporlar hazırlamaktadır. Bünyesindeki uzman biyologlarla beraber 5 kişi çalışmakta, tam ve yarı zamanlı 15 yaban hayatı uzmanıyla saha projeleri yürütmektedir. Merkezi Şişli İstanbul’dadır.

2024 yılında yurtiçi ve yurtdışında çeşitli rüzgâr enerji santralinde, santralin kuşlara ve yarasalara olan etkisini tespit etmek üzere tam ve yarı zamanlı yaban hayatı uzmanları (kuş gözlemcileri) işe alınacaktır. Şu aşamada 1 Şubat’a kadar bir uzman havuzu oluşturulacak, daha sonra bu havuzdan projelerin ihtiyaçları doğrultusunda işe alımlar yapılacaktır.

Doğadaki hayvan ve bitki türleri ilginizi çekiyorsa, ekip çalışmasında uyumluysanız, sistematik veri toplama dirayetiniz varsa ve seyahat etmede engeliniz yoksa bu iş tam size göre.

Aday Kriterleri

 • Saha tecrübesi: En az 2 yıllık kuş gözlemcisi olmak (örneğin; aktif bir eBird.org, Trakus.org veya iNaturalist gibi doğa gözlem portallarına üye olmak veya flora veya fauna teşhisi tecrübesini gösteren sosyal medya (Instagram, Facebook) hesabına sahip olmak)
 • Ekip çalışması deneyimi: Kuş sayımları, araştırma kampları, üniversite kulüpleri, dağcılık, mağaracılık ve diğer doğa sporu kulüpleri, öğrenci programları
 • Eğitim Seviyesi: Lise veya Üniversite Mezunu. Biyoloji, Orman, Ziraat, Veterinerlik ve diğer biyolojik bilimler fakültelerinden mezun olanlar tercih edilebilir.
 • Seyahat engeli bullunmamak
 • Temel Bilgisayar Bilgisi: Bir bilgisayar sahibi olmak, temel seviyede MS Word ve Excel kullanmak)
 • Dil bilgisi: (tercihen) İngilizce veya Rusça (Başlangıç Seviyesi)
 • Ehliyet: B Sınıfı

Başvurmak için:

*Ön Yazı ve Bilgi Formu içermeyen adayların başvuruları dikkate alınmayacaktır.


  KVKK metninini okudum ve kabul ediyorum.
  İzin Verilen 5mb -.pdf - .jpg