Doğa Gözlemcileri

Sahada çalışan araştırmacıların kuş, yarasa ve bitkiler gibi tür gruplarına hakim olması çok önemlidir. Bu bağlamda sadece biyoloji mezunları değil, amatör olarak kendisini geliştirmiş doğa gözlemcileri ekolojik araştırmalarda görev almaktadır. Amatör olarak ilgilenen uzmanların internet üzeirndeki biyoçeşitlilik platformlarındaki profilleri, gözlem kayıtları ve fotoğraflardan oluşan profilleri, uzmanlıklarının bir aynasıdır.

En iyi gözlemciler – ihtiyaç oldukça sahaya yolluyoruz – Bu uzmanların doğal yaşam konusundaki bilgieri dışında araç sürmeleri, ekip içinde çalışabilesi, kısa periyotlarla şehirden uzak kalabilmesi ve lojistik sorunları kendi başına çözebilmesini bekliyoruz. Güvenli sürüş konusundan ödün vermiyoruz.

Uzun dönem devam eden araştıramalarda, proje sahibi şirketlerin uzmanları istihdam edebiliyorlar. Özellikle Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürküpü RES projelerinde uzmanın çalıştırılamsını sıkça öneriyor. Bu durumda, sahada verimli olabilecek gözlemlerinen seçilmesinde ve çalışmalarının koordine edilmesinde şirketlere destek veriyoruz.

İşe alımlarda ayrımcılığın önüne geçmeye çalışıyoruz ve dengeli ekipler kurmaya çalışıyoruz. Ekibin verimli, sağlıklı ve uyumlu çalışmasını sağlıyoruz ve ekip arkadaşlarımıza akademik ve kişisel gelişimlerine destek oluyoruz.

İhtiyaç anında kullanamk üzere bir uzman havuzumuz var. Serbest (freelance) olarak çalışan bir saha uzmanıysanız, veya uzun dönem izleme çalışmalarında görev almak isterseniz, ihtiyaç duyulması durumunda kullanmak üzere özgeçmişinizi gönderebilirsiniz. Aradığımız özellikler:

  • Lise veya üniversite mezunu olmak
  • Dürbün ve fotoğraf makinesi kullanmak.
  • Doğa Koruma platgormlarında (eBird, Trakuş, Trakel, Doğalhayat, iNaturalist) aktif hesabının olması, veya
  • Doğa gözlemlerini paylaştığı Facebook veya Instagram gibi bir hesabının olması.
  • Doğa aktivitelerine uygun ekipmanının olması.
  • Doğada grup veya ekip ile orta veya uzun dönem çalışam tecrübesi (üniversite veya STK kampları, halkalama gibi doğa araştırmaları merkezlerinde çalışma, kamp, trekking, yürüyüş tecrübesi).