KAB Ekoloji’nin temeli 2009’da, kurucu Kerem Ali Boyla IFC’nin finanse ettiği Gökçedağ RES projesinde biyoçeşitlilik danışmanlığı için davet edildiğinde atıldı. Türkiyede çevresel etki çalışmalarındaki ilk sistematik kuş sayımını gerçekleştirdiği bu çalışmanın raporu IFC portalında yayımlanıp sektörde geniş kitlelere ulaştı. Ekip tecrübeli kuş gözlemcilerinin katılımıyla büyüdü, otoyollar, havaalanları, rüzgar enerji santrallerinde çalışmalar yapıldı.

Portföye 2015’te akustik yarasa araştırmaları, 2016 yılında botanik çalışmaları eklendi. Boyla, 2019 yılında İstanbul Şişli merkezli şahıs şirketini kurdu. KAB Ekoloji 2020’de Afganistan ve Küba çalışmalarıyla yurtdışına açıldı. 2021 yılında KAB Ekoloji anonim şirkete dönüştü.

Sektördeki bu birikimi arkasına alan KAB Ekoloji tecrübeli ekibiyle ile özel sektöre biyoçeşitlilik çalışmalarıyla destek vermeye ve görev aldığı IFC, EBRD, ADB, AFD ve KfW destekli projelerde en ileri standartlarda çalışmalar ve öncü uygulamalar gerçekleştirmeye devam ediyor.

Misyonumuz:

Enerji ve altyapı yatırımlarında sürdürülebilirlik ve biyoçeşitliliğe net sıfır etki ilkelerinin sağlanması için uluslararası finans kuruluşlarının geliştirdikleri çevresel şartları temel alan araştırma ve uygulamaları sağlamak.

Türkiye’de biyoçeşitlilik araştırmaları ve uygulamalarında sektörün gelişimine ve yeni mesleklerin gelişmesine önayak olmak.

Vizyonumuz:

Antroposen çağında yapılan yatırımların sürdürülebilir geleceğin bir parçası olmasında, doğal yaşamı ve biyolojik çeşitliliği zenginleştirmesinde ana aktör olmak.

Ulusal literatüre emsal raporlarla katkı vererek mevzuatın gelişim sürecinde rol almak.

Değerlerimiz:

Sektörümüz ve uzmanlık dallarımızda en kapsamlı bilgiye hakim olmak.

Projelerin spesifik ihtiyaçlarını anlamak ve bütüncül bir yaklaşımla karşılamak. Farklı uzmanlık dallarından gelen yetkililere, değerlendirmelerimizi en yalın şekilde aktarmak ve güçlü bir iletişimle süreci beraber yürütmek.

Ulusal ve uluslararası kurumlarla en yüksek derecede uyumlu çalışmak ve etkili iletişim sağlamak.

Bilimsel standartlardan ödün vermemek. Tüm araştırma ve değerlendirmelerde güvenilir verileri dayanak almak.

Kerem Ali Boyla

Kurucu Yönetici

Kerem Ali Boyla, 15 yıl danışmanlık deneyimine sahip bir ekolog ve koruma uzmanıdır. Lisans derecesini ODTÜ Biyoloji’den aldıktan sonra İngiltere’deki East Anglia Üniversitesi’nde ekoloji alanında yüksek lisans derecesini almıştır. Bir doğa koruma uzmanı olarak ulusal ve uluslararası düzeyde kuş ve biyolojik çeşitliliğin korunması konusunda çalışmıştır. 2009 yılından bu yana bağımsız danışman olarak çalışmış ve daha sonra 2022 yılında kendi şirketinin sahibi ve yöneticisi olmuştur. Kerem, özellikle rüzgar enerjisi santrallerinde uzmanlaşmış olup, inşaat öncesi ve sonrası kuş ve yarasa araştırmaları, ekolojik değerlendirmeler, Çevresel ve Sosyal Eylem Planları (ÇSEP) ile Çevresel ve Sosyal Yönetim Planları (ÇSYP) hazırlama, yürütme ve izleme konularında deneyime sahiptir.

Melisa Bal

Proje Yürütücüsü

Melisa, sağlam bir akademik geçmişe sahip, işine adanmış bir ornitolog ve kuş koruma uzmanıdır. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi’nde tamamladı ve yüksek lisans derecesini İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nde aldı. Yüksek lisans yıllarında Samsun’daki Ornitoloji Araştırma Merkezi’nde iki saha sezonu geçirerek ulusal halkalama lisansını aldı. Aynı dönemde Rufford Small Grants for Nature Conservation tarafından ödüllendirilen bir kuş koruma projesini yönetti. 2022 yılında altı ay boyunca Güney Afrika’da ornitolojik araştırmalara katılarak uluslararası deneyim ve uzmanlık kazandı. Şu anda KAB Ekoloji’de Proje Koordinatörü olarak görev yapmaktadır, saha çalışmalarını denetlemekte ve bilimsel raporlar hazırlamaktadır.

Serap <strong>Vural</strong>

Serap Vural

Muhasebe ve Finans Uzmanı

İş hayatına küçük bir muhasebe ofisinde başladı. Daha sonra Beyaz Eşya, Otomotiv, İnşaat ve birçok sektörü içinde barından grup şirketler topluluğunun mali işler departmanında 12 yıl çeşitli pozisyonlarda çalıştı. 2021 yılında KAB Ekoloji ekibine dahil oldu. Bugün şirketin tüm muhasebe ve finans işlerini yönetmektedir.

Sedat İnak

Kuş Gözlemcisi

Sedat İnak, son derece yetkin bir ornitolog, ekolog ve araştırmacıdır. Kuş halkalama lisansını aldığı Aras ve Kuyucuk Kuş Halkalama İstasyonlarında 6 yıl boyunca baş halkacı olarak görev yapmıştır. Biyoloji alanında “Aras Vadisi’nden Göç Eden Bazı Ötücü Kuş Türlerinin Yönelim Eğilimleri” konulu teziyle yüksek lisans derecesini elde etmiştir. Sedat, 4 yıl süresince İstanbul Havalimanı’nda göçmen kuşların izlenmesinden sorumlu araştırma ekibinin ayrılmaz bir üyesi olmuştur. 2019 yılından itibaren altyapı projelerinde kuş gözlemcisi olarak aktif bir şekilde çalışmaktadır. Uzmanlık alanları inşaat öncesi ve sonrası kuş araştırmaları, ekolojik değerlendirmeler, yırtıcı kuş sayımları ve inşaat sonrası ölümlerin izlenmesini içermektedir. Bir yanda da peyzaj mimarlığı alanında doktora çalışmasına da devam etmektedir.

Cemil Gezgin

Kuş Gözlemcisi

Doğa ve kuş gözlemine genç yaşta Yalova ormanlarında başladı. 2000 yılında İstanbul Kuş Gözlem Topluluğunun kurucuları arasında yer aldı ve birçok kuş gözlemcisi yetiştirdi. Türkiye’nin birçok bölgesinde kuş araştırmaları ve doğa koruma projelerinde görev aldı. TRAKUS Türkiye Kuşları kitabının yazarları arasında yer aldı. eBird internet bazlı kuş veritabanının bölgesel yöneticisidir. 2009 yılından beri altyapı projelerinde kuş ve botanik saha araştırmalarında görev almaktadır.

Nizamettin Yavuz

Kuş Gözlemcisi

Kuş gözlemine Samsun Kızılırmak Deltası’nda başladı. 20 yıl boyunca Kızılırmak Deltası Kuş Halkalama İstasyonunda halkacı ve yönetici olarak çalıştı. Birçok doğa koruma ve kuş araştırma projesi yürüttü ve yayımladı. TRAKUS Türkiye Kuşları kitabının yazarları arasında yer aldı. eBird internet bazlı kuş veritabanının bölgesel yöneticisidir. 2014 yılından itibaren rüzgar santralinde gözlemci olarak görev yapmaktadır.

Kadri Kaya

Kuş Gözlemcisi

Kuş gözlemine 2007’de başladı, Ayvalık bölgesinde yaşayan bir doğaseverdir. Türkiye’nin birçok bölgesinde kuş araştırmaları ve doğa koruma projelerinde görev aldı. Ege bölgesinde Kuş Ortası Su Kuşu Sayımlarını organize etti. Bunlara ek olarak doğa yürüyüşleri ve fotoğrafçılıkla yakından ilgilenmektedir. 2014 yılından beri altyapı projelerinde kuş saha araştırmalarında görev almaktadır.

Süleyman Ekşioğlu

Doğa Araştırmacısı

Kuş gözlemine 1991, kelebek gözlemciliğine ise 2001 yılında başlamıştır. Türkiye’nin tüm bölgelerinde pek çok doğa koruma ve biyoçeşitlilik araştırma projelerinde görev aldı. 2011 yılında yapılan Balık Baykuşunun Akdeniz nüfusunu ortaya çıkaran ekibin bir parçasıydı. Instagram’da @kelebekdoktoru hesabıyla paylaşımlar yapmaktadır. KAB Ekoloji ekibinde kuş izleme, mortalite araştırmaları ve akustik yarasa çalışmalarında görev almaktadır.

Şebnem Samsa İnak

Kuş Gözlemcisi

Kuş gözlemine Çanakkale Çardak Lagünü araştırma teziyle başladı. Ardından 4 yıl İstanbul ve Çanakkale Boğazı’nda yelkovanların araştırılması projesinde görev aldı. Daha sonra İstanbul Havalimanı’nda 4 yıl boyunca süzülerek göç eden kuşların izlenmesi için çalıştı. Düzce Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümünde doktora öğrencisidir. 2019 yılından beri altyapı projelerinde kuş saha çalışmalarında görev almaktadır.

Maha Salameh

Yarasa Araştırmacısı

Bordeaux Üniversitesinde (Fransa) evrim ve ekoloji dalında yüksek lisansını tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Bölümünde Raşit Bilgin’in laboratuvarında doktora öğrencisidir. 2020 yılında stajyer olarak katıldığı KAB Ekoloji bünyesinde akustik yarasa çalışmalarında ses analizlerinden sorumludur. Aynı zamanda mortalite araştırmaları kapsamında DNA örneklerinden tür tayini yapmaktadır. of mortality studies.

Dilara <strong>Akpınar</strong>

Dilara Akpınar

Proje Asistanı

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde biyoloji lisans öğrenimini tamamladı. Kızılırmak Deltası Kuş Halkalama İstasyonunda gönüllü olarak çalıştı. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesinde Belgrad Ormanındaki ağaçkakanların yuva tercihleriyle ilgili yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. Akustik kuş kayıt cihazlarıyla ekolojik izleme konusuyla ilgileniyor. 2021’de katıldığı KAB Ekoloji’ veri girişi, dijitalleştirme ve rapor revizyonunda destek veriyor.

Özmen Yeltekin

Kuş Gözlemcisi

Eğitim ve çalışma hayatında Edirne’de bulundu. Kuş gözlemine Trakuş platformu ile başladı. Trakya’daki Şah Kartalların (Aquila heliaca) üreme bölgeleri üzerinde 2005’ten beri çalışmaktadır. TRAKUS Türkiye Kuşları kitabının yazarları arasında yer aldı. KAB Ekoloji çalışmalarında 2019-2022 arasında görev yaptı. Şu anda Edirne Doğa Tarihi Müzesi müdürüdür.

Cansu Özcan

Kuş Gözlemcisi

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü mezunudur. Kuş gözlemine 2012 yılında başladı. Yüksek lisansında Bolu’daki Şah kartalların (Aquila heliaca) üreme başarısı, habitat tercihi ve diyeti üzerine çalışmalar yaptı. 2015 yılında yabancı uzmanlarla Türkiye’deki Şah Kartal ve Bozkır Kartalı (Aquila nipalensis) çalışmalarına başladı ve halen devam etmektedir. KAB Ekoloji çalışmalarında 2019 yılından beri görev yapmaktadır.